Rehabilitacja w neurologii

  • dyskopatie
  • dysfunkcje struktur nerwowych (m.in. rwa kulszowa, rwa ramienna, cieśń kanału nadgarstka)
  • stany po urazach kręgosłupa
  • stany po udarach mózgu
  • polineuropatie
  • stwardnienie rozsiane
  • inne rzadkie choroby neurologiczne

Rehabilitacja pacjentów

Po udarze lub innych dysfunkcjach neurologicznych to chyba największe wyzwanie w rehabilitacji. Ocena jakości chodu, deficytów kończyny górnej, spastyki to bardzo precyzyjne obserwacje, bez których nie można ustalić właściwej drogi terapii. Zmiany, które zachodzą np. podczas udaru dokonują ogromnych zniszczeń ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się to zaburzeniami czucia powierzchownego, głębokiego, dysbalansem mięśniowym, zanikami mięśniowymi oraz powstaniem patologicznych napięć. Efektem tego są problemy z chodem i poruszaniem ręką, co wiąże się z uzależnieniem od pomocy bliskich osób.

Rehabilitacja po udarach mózgu

Dla uzyskania zadowalającej poprawy

Ważnych jest kilka czynników: cierpliwość, zaangażowanie pacjenta oraz duża wiedza terapeuty, który przeprowadzi pacjenta przez kluczowe etapy rehabilitacji. Niestety często w praktyce przypadkowe ćwiczenia lub ich brak prowadzą do powstania niewłaściwych napięć, co uniemożliwia powrót kończyny dolnej i górnej do swojej funkcji, nawet kilka lat po udarze.



Kolejną dużą grupą pacjentów

W neurologii są pacjenci z dolegliwościami kręgosłupa. Nauka mówi, że 100% społeczeństwa miała, ma lub będzie mieć tego typu problemy w swoim życiu. Składa się na to kilka czynników: brak profilaktyki przeciążeń w pracy i w domu, brak ruchu i rekreacji oraz wiele udogodnień technicznych ograniczających naszą aktywność. Rzeczą niezwykle kluczową jest rozpoznanie dokładnej jednostki chorobowej i jej obecnego stanu bowiem tylko wtedy można zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta.

Rehabilitacja po urazach kręgosłupa

Wiele bolesności rejonu kręgosłupa można zazwyczaj w dość krótkim czasie załagodzić

Czasem jednak długo trwające objawy neurologiczne w przypadku dyskopatii ( np. skurcze łydek, bóle promieniujące wzdłuż uda lub ręki) wymagają długiej rehabilitacji i pełnego zaangażowania pacjenta. Jest to jedyna droga dla pacjentów chcących uniknąć zabiegu operacyjnego. W naszym gabinecie celem głównym jest wyjście z fazy ostrej co doprowadzi do zmniejszenia objawów. Następnie dużą uwagę kładziemy na ćwiczenia wpływające na stabilizację i poprawę ruchomości. Ma to szczególne znaczenie, gdyż kręgosłup to kilka odcinków tworzących całość i tylko praca na całym kręgosłupie i jego połączeniu z głową, miednicą oraz kończynami może przynieść zadowalającą poprawę.

Rehabilitacja w Ortopedii i Reumatologii

Rehabilitacja w Ortopedii i Reumatologii

Więcej
Rehabilitacja w Neurologii

Rehabilitacja w Neurologii

Więcej
Rehabilitacja dla dzieci i młodzieży

Rehabilitacja dla dzieci i młodzieży

Więcej
Rehabilitacja dla seniorów

Rehabilitacja dla seniorów

Więcej
Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja
sportowa

Więcej
Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja
domowa

Więcej

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji?

tel: 502 533 153
adres: Radomsko, ul. Krakowska 55
Twój ruch po zdrowie